Jeśli zastanawiasz się nad założeniem i prowadzeniem strony internetowej na potrzeby swojej firmy, wiesz już, że potrzebujesz domeny i hostingu, to koniecznie zainteresuj się SSL (secure socket layer), czyli protokołem bezpieczeństwa. Co to jest SSL? Certyfikaty te to najbardziej podstawowe potwierdzenie, że dane wrażliwe nie wpadną w niepowołane ręce. Coraz więcej osób zwraca uwagę na obecność certyfikatów SSL na witrynach internetowych, które odwiedzają. Zakupienie certyfikatu SSL dla domeny to inwestycja, która się zwraca – sprawdź, co możesz zyskać, decydując się na ustanowienie go na swojej stronie internetowej lub w sklepie internetowym!

Do czego służą certyfikaty SSL?

Już wiesz, że potrzebujesz certyfikatu SSL. Co to jest? Najprościej można powiedzieć, że to protokół sieciowy, służący do zabezpieczenia transmisji danych między przeglądarką a serwerem. Istnieje od ponad dwudziestu lat i jest już standardem, dzięki któremu łatwo możemy zweryfikować uczciwość stron i sklepów internetowych. Oznacza on, że wszystkie dane, które wykorzystujemy do płatności online przez strony WWW, są szyfrowane.

Po czym poznać taką stronę?

Certyfikat HTTPS a HTTP

Kiedy na stronie sklepu internetowego widzisz adres zaczynający się od http://, możesz podejrzewać, że masz do czynienia z nieuczciwym lub lekceważącym bezpieczeństwo sprzedawcą. Wiele przeglądarek blokuje takie witryny. Wtedy użytkownik musi potwierdzić, że zdaje sobie sprawę z zagrożenia i świadomie wchodzi na stronę WWW mimo ostrzeżenia. Jednakże na stronach internetowych, na których użytkownik nie podaje żadnych danych, protokół SSL nie jest konieczny. Wówczas blokada nie następuje.

Protokół SSL składa się z dwóch elementów: klucza publicznego i prywatnego. Publiczny jest zainstalowany na Twojej stronie internetowej, natomiast prywatny na serwerze. Instalacja certyfikatu może być wykonana samodzielnie, a możesz poprosić o to firmę hostingową. Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić wszystkie strony należące do danej domeny – jeśli na jednej będzie brakowało certyfikatu, cała domena zostanie uznana za niebezpieczną. Dotyczy to także przekierowań do mediów społecznościowych, strony błędy 301 czy linków zewnętrznych i wewnętrznych.

Szyfrowanie SSL – korzyści

Certyfikaty bezpieczeństwa SSL – rodzaje

Jeśli posiadasz także subdomeny (czyli na przykład nie tylko abcd.pl, ale też efg.abcd.pl) i chcesz zainwestować w SSL, certyfikat typu Wildcard może być najlepszym rozwiązaniem, które zabezpiecza również Twoje subdomeny. Dzięki temu możesz zapewnić bezpieczeństwo swoich pozostałych stron internetowych, należących do tej samej domeny.

Darmowy SSL a płatny

Możesz zarówno kupić certyfikat SSL, jak i nabyć go bezpłatnie. Do Ciebie należy wybór. Darmowe opcje są kuszące, ale mają pewne wady. Przede wszystkim wymagają częstego odnawiania – najczęściej co 3 miesiące. Po drugie umożliwiają jedynie zdobycie certyfikatu DV. Jeśli zbierasz dane użytkowników, rozważ opcję płatną. Rozstrzał cenowy jest spory: od 100 do 1000 złotych rocznie. Odnawianie takiego certyfikatu SSL również jest konieczne, ale dopiero po roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *