Jeśli chcesz założyć oraz prowadzić własną stronę internetową i szukasz informacji na ten temat, zapewne zetknąłeś się z pojęciem hostingu. Może być jednak ono dalej dla Ciebie niejasne. Hosting jest niezbędny do prowadzenia stron internetowych; sklepy internetowe również go wymagają. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, czym jest hosting, jak wybrać najlepszą opcję, czym różni się hosting płatny od darmowego, czym jest VPS i z jakimi kosztami na usługi hostingowe musisz się liczyć.
Hosting – definicja
By móc skutecznie prowadzić biznes w Internecie, potrzebujesz następujących elementów: zawartości strony internetowej, domeny i hostingu. Dlaczego jest on niezbędny? Gdybyś chciał umieścić stronę internetową na swoim komputerze, byłaby ona dostępna tylko w czasie, kiedy będzie on włączony. Hosting stron WWW umożliwia im całodobową, nieustanną pracę. Twój domowy komputer zastępuje wtedy serwer, na którym przechowywane są wszystkie bazy danych i elementy Twojej strony. Nie oznacza to, że potrzebujesz własnego serwera – możesz go wynająć.
Zatem co to jest hosting? Najłatwiej można go określić jako wynajem określonej części przestrzeni dyskowej, umożliwiający działanie stronie internetowej. Na rynku istnieje niejedna firma hostingowa, oferująca takie usługi. Hosting obejmie wszystkie informacje związane z Twoją witryną: pliki multimedialne, treści, dane ze skrzynki e-mail, informacje z panelu klienta, listy mailingowe i wszystko, co jest Ci niezbędne do prowadzenia strony.
Wyjaśnijmy jeszcze, czym się różni hosting od serwera. Hosting jest usługą, polegającą na udostępnianiu przestrzeni dyskowej. Z kolei serwer jest fizycznym urządzeniem, pracującym dzień i noc.
Serwer hostingowy – jak wybrać najlepszy hosting?
Zanim zdecydujesz się na konkretnego usługodawcę, sprawdź, jak wybrać dobry hosting stron internetowych. Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.
- Uptime – to określany w procentach czas, przez który hosting internetowy będzie działać bezawaryjnie. Oznacza to, że jest to czas, kiedy Twoi klienci mają bezproblemowy dostęp do Twojej strony WWW. Powinien wynosić 99%. Z kolei usługodawca powinien proponować rekompensatę w sytuacji, gdy wskaźnik będzie niższy.
- Bezpieczeństwo – zawsze wybieraj hosting WWW, który zapewnia certyfikat SSL. Certyfikaty SSL potwierdzają bezpieczeństwo strony internetowej. Istotne są też zabezpieczenia samej serwerowni – np. przed atakami hakerskimi.
- Limit powierzchni dyskowej – prosta strona WWW potrzebuje jedynie 200 MB, jednak te bardziej skomplikowane są znacznie większe i wymagają większej powierzchni.
- Transfer – czyli ilość danych, które mogą odebrać odwiedzający. Strony WWW składające się z kilku podstron i galerii zdjęć wymagają około 10 GB transferu. W przypadku większych stron transfer powinien być wyższy.
- Backup – tworzenie kopii zapasowych. W pakiecie powinieneś mieć opcję regularnego i automatycznego tworzenia kopii zapasowych wszystkich danych ze swojej witryny.
- Dostęp do wsparcia technicznego.
Nie jest łatwo wybrać hosting. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z kilkoma firmami (biuro obsługi klienta powinno udzielić wszystkich niezbędnych informacji na temat usług i pakietów). Poczytaj również informacje dostępne w Internecie. Pomoże Ci to wybrać uczciwego usługodawcę.
Hosting strony internetowej – płatny czy darmowy?
Takie usługi co do zasady są płatne. Koszty te nie są w duże w porównaniu z innymi wydatkami związanymi z prowadzeniem firmy, ale mogą być zniechęcające. Rozwiązaniem wydaje się darmowy hosting WWW, jednak ma on sporo minusów. Przede wszystkim dostępna przestrzeń jest mniejsza, co może sprawić, że szybko się ona wypełni (na przykład gdy do Twojej strony podpięta jest Twoja poczta e-mail). Po drugie, transfer jest niższy, co będzie utrudnieniem dla Twoich klientów. Do tego dochodzi wolniejsze działanie, a także bombardujące klientów reklamy, co nie sprawia na nich dobrego wrażenia.
VPS – co to?
Istotne jest to, że z serwera, na którym umieścisz swoją stronę WWW, prawdopodobnie nie będziesz korzystać tylko Ty. Nazywamy to hostingiem współdzielonym. Istnieją także inne opcje: serwery dedykowane i VPS.
- Serwer dedykowany jest przeznaczony w całości Twojej stronie. Wydajność rośnie, a Ty możesz samodzielnie wybrać oprogramowanie i system operacyjny. Takie rozwiązanie jest jednak droższe.
- Serwery VPS to takie, w których otrzymujesz określoną część serwera. Jest to opcja pośrednia. Dzielisz go nadal z innymi użytkownikami, ale Twoja strona korzysta z odrębnego oprogramowania i systemu operacyjnego. Pozwala to zwiększyć wydajność względem hostingu współdzielonego.
Ile kosztuje hosting? Od czego zależą ceny?
Ceny hostingu są zróżnicowane. Można znaleźć ofertę za kilkadziesiąt złotych, a można za kilkaset rocznie. Wiele zależy od tego, jakie są parametry danego serwera, jaki jest uptime, a także od uczciwości usługodawcy. Doświadczenie pokazuje, że do obsługi standardowej strony internetowej wystarczyć będzie hosting w granicach od 50 do 100 złotych rocznie. Im większa jest strona, tym większa powinna być przestrzeń dyskowa, co przekłada się na wzrost ceny.