Jeśli chcesz założyć oraz prowadzić własną stronę internetową i szukasz informacji na ten temat, zapewne zetknąłeś się z pojęciem hostingu. Może być jednak ono dalej dla Ciebie niejasne. Hosting jest niezbędny do prowadzenia stron internetowych; sklepy internetowe również go wymagają. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, czym jest hosting, jak wybrać najlepszą opcję, czym różni się hosting płatny od darmowego, czym jest VPS i z jakimi kosztami na usługi hostingowe musisz się liczyć.

Hosting – definicja

By móc skutecznie prowadzić biznes w Internecie, potrzebujesz następujących elementów: zawartości strony internetowej, domeny i hostingu. Dlaczego jest on niezbędny? Gdybyś chciał umieścić stronę internetową na swoim komputerze, byłaby ona dostępna tylko w czasie, kiedy będzie on włączony. Hosting stron WWW umożliwia im całodobową, nieustanną pracę. Twój domowy komputer zastępuje wtedy serwer, na którym przechowywane są wszystkie bazy danych i elementy Twojej strony. Nie oznacza to, że potrzebujesz własnego serwera – możesz go wynająć.

Zatem co to jest hosting? Najłatwiej można go określić jako wynajem określonej części przestrzeni dyskowej, umożliwiający działanie stronie internetowej. Na rynku istnieje niejedna firma hostingowa, oferująca takie usługi. Hosting obejmie wszystkie informacje związane z Twoją witryną: pliki multimedialne, treści, dane ze skrzynki e-mail, informacje z panelu klienta, listy mailingowe i wszystko, co jest Ci niezbędne do prowadzenia strony.

Wyjaśnijmy jeszcze, czym się różni hosting od serwera. Hosting jest usługą, polegającą na udostępnianiu przestrzeni dyskowej. Z kolei serwer jest fizycznym urządzeniem, pracującym dzień i noc.

Serwer hostingowy – jak wybrać najlepszy hosting?

Zanim zdecydujesz się na konkretnego usługodawcę, sprawdź, jak wybrać dobry hosting stron internetowych. Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

Nie jest łatwo wybrać hosting. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z kilkoma firmami (biuro obsługi klienta powinno udzielić wszystkich niezbędnych informacji na temat usług i pakietów). Poczytaj również informacje dostępne w Internecie. Pomoże Ci to wybrać uczciwego usługodawcę.

Hosting strony internetowej – płatny czy darmowy?

Takie usługi co do zasady są płatne. Koszty te nie są w duże w porównaniu z innymi wydatkami związanymi z prowadzeniem firmy, ale mogą być zniechęcające. Rozwiązaniem wydaje się darmowy hosting WWW, jednak ma on sporo minusów. Przede wszystkim dostępna przestrzeń jest mniejsza, co może sprawić, że szybko się ona wypełni (na przykład gdy do Twojej strony podpięta jest Twoja poczta e-mail). Po drugie, transfer jest niższy, co będzie utrudnieniem dla Twoich klientów. Do tego dochodzi wolniejsze działanie, a także bombardujące klientów reklamy, co nie sprawia na nich dobrego wrażenia.

VPS – co to?

Istotne jest to, że z serwera, na którym umieścisz swoją stronę WWW, prawdopodobnie nie będziesz korzystać tylko Ty. Nazywamy to hostingiem współdzielonym. Istnieją także inne opcje: serwery dedykowane i VPS.

Ile kosztuje hosting? Od czego zależą ceny?

Ceny hostingu są zróżnicowane. Można znaleźć ofertę za kilkadziesiąt złotych, a można za kilkaset rocznie. Wiele zależy od tego, jakie są parametry danego serwera, jaki jest uptime, a także od uczciwości usługodawcy. Doświadczenie pokazuje, że do obsługi standardowej strony internetowej wystarczyć będzie hosting w granicach od 50 do 100 złotych rocznie. Im większa jest strona, tym większa powinna być przestrzeń dyskowa, co przekłada się na wzrost ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *